Walory turystyczne Bieszczad – Uherce Mineralne

Uherce Mineralne (9https://pl.wikipedia.org/wiki/Uherce_Mineralne0) położone są w niesłychanie malowniczej Kotlinie Uherczańskiej na wysokości mniej więcej 380 m n. p.m., u podnóża równie fantastycznego pasma gór Żukowa nad rzeczką Olszanką. Umiejscowienie tej niewielkiej mieściny przy trasie dużej i uczęszczanej obwodnicy bieszczadzkiej sprawia, że są bardzo często traktowane jako miejscowość tylko i wyłącznie przelotowa. A szkoda! Ci, którzy już tu byli jednogłośnie twierdzą, że warto zajrzeć do miasta, a nawet zatrzymać się w nim na trochę dłużej.

Każdy znajdzie w Uhercach coś interesującego. Usatysfakcjonowani będą zarówno entuzjaści starych, ale dobrze zachowanych zabytków, jak i fani wszelakich ciekawostek przyrodniczych. Dodatkowo bogata baza noclegowa () oraz świetne zaplecze gastronomiczne stanowią kolejny dowód na to, że Uherce Mineralne chętnie przygarną turystów ze wszystkich zakątków kraju.

Jednym z najciekawszych obiektów w miejscowości jest bez wątpienia murowany kościół z okresu barokowego z odnowionym wnętrzem, monumentalną dzwonnicą, a dodatkowo otoczony unikatowym na skalę krajową murem obronnym ze specjalnymi otworami strzelniczymi. Obecnie świątynia istnieje pod wezwaniem św. bp Stanisława i jest niewątpliwie najbardziej obleganym zabytkiem sakralnym w okolicy. Kolejną budowlą wartą uwagi jest dwór obronny Herburtów, wzniesiony mniej więcej w drugiej połowie XVI wieku. Jest to twór renesansowy w typie kasztelu ze wspaniałymi basztami alkierzowymi. Po ogromnym pożarze w 1830 roku odbudowano go dzięki wsparciu Karola Skibińskiego, a następnie sprowadzono do niego fantastyczny dębowy parkiet z ornamentami w stylu arabeskowym. Dwór znajduje się w bliskim sąsiedztwie od kościoła, a zatem obie budowle można zwiedzić niemal za jednym zamachem. Kolejnym interesującym miejscem w Uhercach Mineralnych jest tzw. cerkwisko czyli miejsce po cerkwi parafialnej pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela ukończonej w 1834 roku. Choć pierwotna cerkiew istniała tam już w 1530 roku, wskutek różnych zawirowań wojennych w poprzednich wiekach, nie ocalało wiele pamiątek z tego okresu. Mimo tego, jest to z pewnością miejsce warte zobaczenia. Uherce Mineralne oferują noclegi na dobrym poziomie, co zdecydowanie przemawia za tym, aby odwiedzić tą miejscowość w drodze na bieszczadzkie pustkowia. Warto się tutaj zatrzymać choćby na chwilę, by odpocząć od zgiełku miasta.

One thought on “Walory turystyczne Bieszczad – Uherce Mineralne

  1. Nastka

    Polecam wycieczkę z Uherzec do Ustrzyk Dolnych :)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>