Pielgrzymkowa turystyka w Licheniu Starym

Rocznie w całej Polsce w ruchu pielgrzymkowym bierze udział od pięciu do pięciu i pół miliona osób, z czego aż 20 % zajmuje turystyka pielgrzymkowa do Lichenia. Pod tym względem ta wielkopolska wieś ustępuje wyłącznie Częstochowie. Jak na miejscowość, w której na stałe zameldowanych jest 1500 osób, to niesamowity i fenomenalny wręcz wynik. Dzięki turystyce pielgrzymkowej Licheń Stary stał się w przeciągu zaledwie pół wieku miejscem o niezwykłym znaczeniu religijnym.
Przypominamy Wam nasz wpis o zabytkowej Jeleniej Górze (szukaj na: krokiwnieznane.pl).

Ruch pielgrzymkowy

Ze względu na swoją kultyczną specyfikę, cały kompleks w Licheniu składa się nie tylko z samej bazyliki, wieży, dzwonnicy, kaplic, ogrodów i kamiennej Golgoty (szukaj na: facebook.com). Ponieważ rocznie przybywają tu setki tysięcy pielgrzymów, równie ważnym aspektem co religijny, jest cały aspekt organizacyjny. Wielu pielgrzymów spędza tu noc lub kilka dni (na przykład w czasie rekolekcji czy teologicznych konferencji), stąd w pobliżu bazyliki bez problemu można wynająć noclegi (szukaj na: meteor-turystyka.pl). Są to specjalne ośrodki, często o charakterze noclegowo-rekreacyjnym, w których można się zatrzymać, przespać, zjeść lub odpocząć. Licheńskie domy pielgrzyma mogą pomieścić około 500 osób jednocześnie. Dodatkowo, w okresie wzmożonego ruchu lub w czasie trwających ważnych wydarzeń religijnych, do dyspozycji pielgrzymów udostępniane są też tereny zielone tuż za bazyliką, które na ten czas zmieniają się w pola namiotowe. Z kolei bardziej wymagający pielgrzymi, którzy cenią sobie swoją wygodę i komfort nocowania, mogą skorzystać z oferty pobliskiego hotelu o kilku-gwiazdkowym standardzie, który znajduje się po drugiej stronie jeziora Licheńskiego.

Ruch turystyczny

Jednak pielgrzymki nie są jedynym obliczem Lichenia Starego. Wieś posiada również ciekawe tradycje turystyczne, związane z tutejszymi atrakcjami przyrodniczymi, czyli wspomnianym już jeziorem. Znajdująca się nad nim baza noclegowa składa się w większości z domków campingowych, ogródków działkowych, pól namiotowych i terenów rekreacyjnych. Jezioro posiada dzikie przystanie z łodziami – głównie dla wędkarzy – i kajakami oraz wydzielone kąpieliska wodne. Okolica lasów i terenów zielonych oraz spore oddalenie od dużych miast regionu sprawiają, że tereny Lichenia Starego są niezwykle atrakcyjne turystyczne, zapewniają dużą swobodę wypoczynku, prywatność, anonimowość oraz spokój i ciszę, przerywaną jedynie popołudniowym biciem dzwonów w sanktuarium.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>