Ojców – na Szlaku Orlich Gniazd

Kraków i Częstochowa to bardzo ważne ośrodki na turystycznej mapie Polski. Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać najważniejszych atrakcji obu miast. Co warte podkreślenia, pomiędzy tymi miastami jest także wiele do zwiedzania (pozostaniemy w tym klimacie, po ostatniej wizycie w Lesku, gdzie także była mowa o wielu historycznych miejscach). Na dystansie około 150 km pomiędzy Krakowem a Częstochową, rozciąga się Szlak Orlich Gniazd. Czym jest ów szlak, znaczony na czerwono? Szlak turystyczny przebiegający obecnie przez dwa województwa (śląskie i małopolskie) łączy zamki i ruiny wartowni, które przed wiekami miały na celu ochronę granic i szlaków handlowych Małopolski. Początek szlaku ma miejsce w Krakowie i biegnie przez Ojcowski Park Narodowy aż do Częstochowy. Na trasie 163 km znajdują się zarówno dobrze zachowane budowle, jak i ruiny. Począwszy od Krakowa, na szlaku zobaczymy: zamek Korzkiew, ruiny zamku królewskiego na Złotej Górze w Ojcowie, Zamek królewski w Pieskowej Skale – Sułoszowa, ruiny w Rabsztynie, Bydlinie, Smoleniu, Pilicy, zamek Podzamcze w Ogrodzieńcu oraz pozostałości po zamkach w miejscowościach: Morsko, Bobolice, Mirów i Olsztyn. Wiele z tych zabytków to robiące wrażenie obiekty warowne, których wysokość sięgała nawet 30 metrów. Niestety większość to dziś tylko ruiny.

Ten czerwony szlak, którym dziś możemy podążać, został utworzony przez Kazimierza Sosnowskiego jako zbiór warownych twierdz, których budowę zapoczątkował w XIII wieku Kazimierz III Wielki. Ideą budowy zamków i wież warownych było zabezpieczenie granic państwa. Wiele z pogranicznych zamków powstało właśnie na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, bowiem sprzyjało temu ukształtowanie terenu.

Wybierając się w podróż szlakiem Gniazd Orlich, warto zadbać o noclegi. Ojców, główna miejscowość Ojcowskiego Parku Narodowego, to bogata baza noclegowa, stworzona z myślą o przyjeżdżających tu turystach. Pensjonaty, domy wczasowe i gospodarstwa agroturystyczne to podstawowe kwatery, jakie można znaleźć w Ojcowie.

Poza ruinami zamku na Złotej Górze w Ojcowie, którego budowę zlecił Kazimierz Wielki, miejscowość oferuje wiele atrakcji turystycznych. Warto pamiętać, że wapienne skały Jury Krakowsko-Częstochowskiej sprzyjały powstawaniu jaskiń i grot. To właśnie tu znajdują się największe jaskinie w Polsce. Najokazalszą z nich jest Jaskinia Ciemna, natomiast najbardziej znaną – Jaskinia Łokietka, w której według legendy ukrył się Władysław Łokietek przed pościgiem czeskich wojsk.

5 thoughts on “Ojców – na Szlaku Orlich Gniazd

 1. herb

  na trasie tych 163 km można znaleźć również inne ciekawe miejscowości, niekoniecznie związane ze szlakiem

 2. Wiśnia

  Myślę, że podczas urlopu można sobie zorganizować taką wyprawę 😉 i nie jest to problem

 3. celina

  ciekawe czy wiele osób przemierzyło cały ten szlak…

 4. burki

  @celina sprawdź sama :)

 5. Meloman

  Ktoś wie, gdzie najlepiej się zatrzymać na nocleg na Szlaku, żeby zobaczyć jak najwięcej w 3 dni? W Ojcowie?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>