Góry Kaczawskie, czyli Kraina Wygasłych Wulkanów

Góry Kaczawskie nie bez powodu nazywane są Krainą Wygasłych Wulkanów. Wprawne oko dojrzy tu wysokie formy zbudowane ze skał, które wskazują na burzliwą historię tych stron. Dzisiaj wygasłe wulkany są miejscem, które przyciąga różnych kolekcjonerów skał i minerałów. Okolice chętnie odwiedzają także ci, którzy chcą wybrać się na spokojną wędrówkę po lasach i wzniesieniach. Pogórze Kaczawskie daje nieograniczone możliwości miłośnikom natury.

Bez wątpienia najbardziej znanym wzniesieniem w okolicy jest Wilcza Góra, o wysokości 367 metrów n.p.m. Istniał tutaj wcześniej kamieniołom, gdzie eksploatowano bazalty, jednak ostatecznie zdecydowano się na ochronę tego miejsca i utworzono tutaj rezerwat. Jednym z powodów tej decyzji był fakt, że inne wzniesienia objęte wydobyciem zaczęły całkowicie już znikać z krajobrazu tego regionu. Prace, które były prowadzone na Wilczej Górze przyczyniły się do odsłonięcia pięknych słupów bazaltowych, o których mówi się, że przypominają trochę płatki róży. Teren rezerwatu zaczęły porastać różne krzewy oraz drzewa, co nadało temu miejscu dość nietypowy charakter opuszczonego kamieniołomu. W okolicy znajdują się także trzy pseudokrasowe jaskinie – Wlicz, Niedźwiedzia Jama oraz Skalny Wodospad.

Drugą znaną atrakcją tych stron są Organy Wielisławskie. Jest to pomnik przyrody znajdujący się na terenie miejscowości Sędziszowa, nad rzeką Kaczawą. Oglądać tutaj można cios riolitowy, który swoim wyglądem przypomina olbrzymie kościelne organy. Skały zabarwione są tutaj na czerwono, a pochodzą one sprzed ponad 250 milionów lat. Nie jest to jednak naturalne odsłonięcie – zawdzięczamy je również człowiekowi, bo w okolicy wydobywano przydatne surowce skalne. W okolicach znajduje się także ciekawa ścieżka edukacyjna, dotycząca przyrody nieożywionej oraz flory i fauny tych stron.

Inną pozostałością po wulkanizmie w tych stronach jest Czartowska Skała, będąca resztą dawnego komina wulkanicznego. Dzisiaj w okolicach można wybrać się na spokojny spacer po lasach i polach.

W okolicach Gór Kaczawskich znajduje się kilka większych miast oraz mniejszych miejscowości, gdzie możemy się zatrzymać na dłużej. Będzie to konieczne, jeśli planujemy zobaczyć większość najważniejszych atrakcji tego regionu. Na miejscu jednak nie trzeba się zbytnio martwić o miejsce, gdzie zarezerwować można noclegi. Góry Kaczawskie to miejsce z bardzo dobrą bazą noclegową oraz równie dobrą bazą gastronomiczną. Każdy powinien być więc zadowolony z czasu, który spędzi w tych stronach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>