Gdzie historia spotyka bieszczadzkie szlaki – Lesko

Pięknie położone nad Sanem Lesko [więcej: informacje] to niewielkie, ale z całą pewnością warte odwiedzenia miasteczko, które kryje w sobie bogatą historię i zapewnia rozmaite sposoby spędzenia urlopu.

Niepozorne na pierwszy rzut oka, kilkutysięczne miasto, ma wiele miejsc wartych odwiedzenia. Ciekawy ratusz i zabytkowe kamienice sugerują, że miejsce to ma długą historię i tak jest w istocie. Do najważniejszych zabytków Leska należy zamek, wybudowany w XVI wieku na miejscu dawniejszego, drewnianego gródka, później przebudowywany, dzięki czemu dzisiaj przypomina włoskie rezydencje w stylu renesansowym. Obecnie mieści się w nim pensjonat z zapleczem sportowym, salami konferencyjnymi i restauracją. Czasów, w których powstawał murowany zamek, sięga również gotycki kościół Nawiedzenia NMP. Z czasów nieco nowszych pochodzi cmentarz wojskowy z I wojny światowej, stary cmentarz żydowski oraz synagoga – obecnie w jej budynku znajduje się galeria sztuki przy Muzeum Żydów Galicyjskich.

Lesko to również piękne widoki i cenne przyrodniczo tereny. Około 6 km od miasteczka znajduje się Góra Sobień – rezerwat przyrodniczy, z zachowanymi ruinami zamku obronnego, skąd rozciąga się wspaniały widok. Trudno o lepszą „reklamę” Bieszczad, niż zobaczenie takiej panoramy na własne oczy. Bliżej nieco natomiast znajduje się Kamień Leski – to wysoka na ponad 400 m n. p.m. skalna formacja, z ukształtowanego przez erozję piaskowca, która stoi samotnie pośrodku lasu, miejsce wiązanie z wieloma legendami. Poza tym, że stanowi atrakcję turystyczną, którą warto zobaczyć i sfotografować, spotkać tutaj można amatorów wspinaczki skałkowej.

Okolice Leska w ogóle sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi, nie tylko dla osób, które kręci wspinaczka i wędrówki z plecakiem po górskich szczytach i dolinach. Warto zaplanować sobie rowerowe wycieczki, a w zimie – korzystanie z narciarskich stoków. Fani ekstremalnych doznań mogą tutaj skorzystać z nauki speed ridingu – dyscypliny polegającej na zjeździe na nartach ze skrzydłem przypominającym paralotnię – co pozwala na pokonywanie stromych zjazdów i uskoków. Natomiast spokojniejsze, chociaż niekoniecznie mniej wymagające, są szlaki konne. Bardzo niedaleko jest stąd do urokliwych Uherzec Mineralnych [więcej: post], położonych między Ustrzykami Dolnymi, a Leskiem.

Baza noclegowa dla turystów [więcej: Lesko nocleg] to nie tylko górskie schroniska i wygodnie pensjonaty czy hotele, ale i wszystko, co mieści się między nimi – domki, agroturystyka, kempingi prywatne, kwatery oferujące noclegi. Lesko pozwala spędzić wakacje w różny sposób, nikomu jednak nie zabraknie wrażeń.

7 thoughts on “Gdzie historia spotyka bieszczadzkie szlaki – Lesko

 1. Maria

  Te niskie wzniesienia w okolicy Leska są idealne nawet dla starszych turystów, można uskuteczniać rodzinne wycieczki.

 2. Tomkoo

  Dokładnie, Bieszczady dobre dla wszystkich, aż się chce rzucić wszystko i tam jechac 😉

 3. Henryko

  Ja ogólnie jeśli miałbym wybierać to wolę Pieniny, wydają się jakoś bardziej przyjazne na pobyt.

 4. Marylka

  W Lesku jeszcze nie byłam, ale chętnie się tam wybiorę przy najbliższej okazji. Ma może ktoś jakąś fajną tam miejscówkę w rozsądnej cenie?

 5. Kwartet39

  najlepiej do kwater prywatnych wbijać, nawet na ostatnią chwilę można w ten sposób znaleźć miejsce :))

 6. Pablo

  W Lesku kwater Ci pod dostatkiem, Marylka, znajdziesz nocleg naprawdę wszędzie i Twój budżet na tym nie ucierpi

 7. Dżoana

  @Marylka – nocleg pod gołym niebem w lesie, namiot, ognisko, a wokoło przyroda Leska – po taniości i niezapomniane wrażenia 😀

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>