Furtka do żywieckiego piękna – Krzyżowa

Krzyżowa to całkiem spora wioska licząca niespełna 1,5 tysiąca stałych mieszkańców, położona w powiecie żywieckim, w dolinie potoku Krzyżówka. Miejscowość stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania Beskidu Śląskiego, który kryje w sobie wiele piękna, a zarazem tajemniczości. Tutejsze noclegi {} to doskonały wybór na wakacje albo dłuższy weekend. W Krzyżowej można komfortowo odpocząć, na przykład w gospodarstwie agroturystycznym, ciesząc się urokami Śląska, a jednocześnie zaoszczędzając co nieco.

Ogromnym atutem Krzyżowej jest jej położenie, które gwarantuje nam bliskość wielu najpiękniejszych miejsc województwa śląskiego. Warto też dodać, że zaledwie kilka kilometrów dzieli nas od granicy z Czechami.
Wycieczkę po Beskidzie Śląskim warto zacząć od Żywca – jednego z najbardziej urokliwych miasteczek w regionie. Miejscowość słynie z wyśmienitego i znanego w całym kraju piwa. Popularny browar {więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Browar_w_%C5%BBywcu} znajduje się w południowej części miasta. Będąc w Żywcu, warto odwiedzić miejscowy rynek. Pięknie odnowione, kolorowe kamieniczki zachęcają do dłuższego spoczynku, a nawet chwili zadumy. Ponadto, będą stanowiły doskonałe tło do naszych pamiątkowych zdjęć. W centrum znajduje się charakterystyczny rynek, natomiast w rogu rynku uwagę przykuwa kamienna zabytkowa dzwonnica, pochodząca z XVIII wieku. Rynek co roku gości niezwykle barwną imprezę folkową – Tydzień Kultury Beskidzkiej. Cały plac zapełnia się śpiewem, tańcem, pięknymi strojami, a także pachnącymi smakołykami.

Będąc w Żywcu, warto odwiedzić miejscowy pałac. Piękna, klasycystyczna budowla z XVIII wieku bardzo często bywa nazywana Nowym Zamkiem. Zameczek prezentuje się niezwykle zjawiskowo i często jest miejscem znamienitych koncertów. Obok pałacu znajduje się niezwykle ciekawy Park Miniatur. To wspaniałe miejsce na rodzinny spacer, w którym można podziwiać zadziwiające rekonstrukcje najwspanialszych zabytków Podbeskidzia.

Kolejnym doskonałym miejscem na spacery jest zabytkowy Park Zamkowy. Początkowy park w XVIII wieku urządzono w stylu francuskim, jednak w późniejszych latach zmienił charakter na angielski. Park Habsburgów jest licznie odwiedzany nie tylko przez przyjezdnych gości, ale i mieszkańców, którzy znajdują odetchnienie w zielonej scenerii drzew. Jednym z ciekawszych obiektów jest, znajdujący się na wysepce Domek Chiński z XVIII wieku, w którym obecnie znajduje się klimatyczna kawiarnia.

Krzyżowa to doskonałe miejsce dla wszystkich tych, którzy nie lubią przepłacać za swoje wakacje. Takie miejscowości jak Wisła czy Żywiec są typowymi kurortami z licznymi atrakcjami, ale także dość wysokimi cenami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>